Železnice a příroda

Zde si můžeme povídat o všem, co se týká železnice bez konkrétní lokalizace.

Moderátor: vostrej cenzor

Odpovědět
pavel.juza

Re: Železnice a příroda

Příspěvek od pavel.juza »

Slídil píše: stř 07. dub 2021 0:16:32 Právě že upozorňuju na stáří pranostik, resp. pozorování, ze kterých vycházej.
Ano, pranostiky vycházejí z dlouholetých zkušeností.
Slídil píše: stř 07. dub 2021 0:16:32 V kontrastu s údajným oteplováním, které má být záležitostí posledních desetiletí.
Nevím, jak dlouho trvá Tebou vymyšlené "údajné" oteplování, ale skutečné oteplování prostě způsobuje, že Vánoc se sněhem ubývá.

Slídil píše: stř 07. dub 2021 0:16:32 A tak mě zajímá, jak je možné, že tak staré pranostiky fungují na něco tak relativně nového ...
A jak je možné, že deset let staré hrablo funguje na čerstvý dnešní sníh?
Prostě ty pranostiky (některé) fungují, stejně jako fungovaly dřív.
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Vodovodní baterie pro meteorology:
baterie.jpg
baterie.jpg (59.12 KiB) Zobrazeno 119 x
Neberte tak vážně, co sem píšu
Punk is not EET
Ondřej M.

Příspěvek od Ondřej M. »

Možná to má být vtipné, ale něco takového jsem poprvé viděl kdysi dávno ve sprchách na koupališti v Izraeli. Je to důvtipný předchůdce termostatických baterií - jednou si nastavíte mix studené a teplé, a pak už si jenom pouštíte / zastavujete vodu. Odpadá štelování teploty při každém puštění, čímž se šetří voda i nervy.
Podle vzhledu bude tohle taky staršího data.
Morris Zapp

Příspěvek od Morris Zapp »

A když je v rozvodu studené a teplé rozdílný tlak, tak potom následuje překvapení :lol:
Ivan

Příspěvek od Ivan »

V Ubožáku konečně zase trochu sněží (a hned taje).
Vnucený náhubek inteligentnost mnou dříve kritizovaných příspěvků nezvýší
zdenek.hudec
Administrátor

Příspěvek od zdenek.hudec »

U nás nadílka rychle odtává... :-(
Vy, blbci, nepřete se spolu, spor uzavřete s noblesou!
A pak ať zapěje vůl volu: "Ach kde ti loňští blbci jsou?" (pfc!)
Ivan

Příspěvek od Ivan »

Tady typický apríl - když jsem se vracel z NSS domů, tak v šalině lítal při otevřených dveřích sníh i 3 m daleko, pak asi půl hodiny sluníčko, teď už zase chumelí všemi směry.
Vnucený náhubek inteligentnost mnou dříve kritizovaných příspěvků nezvýší
Pavel

Příspěvek od Pavel »

Včera jsem odpoledne projel chumelenicí, jakou jsem za celou zimu nezažil.
jaloviec

Příspěvek od jaloviec »

Pavel píše: stř 07. dub 2021 19:01:04 Včera jsem odpoledne projel chumelenicí, jakou jsem za celou zimu nezažil.
Dneska krátká krupobitice, že za 2-3 minuty tak 2cm souvislá vrstva. Ale kroupy takové měkké, i přes 1cm v průměru - jmenuje se to i nějak odborně, PJ?
IMG_20210407_123919.jpg
IMG_20210407_123919.jpg (227.57 KiB) Zobrazeno 86 x
PRNIZB
pavel.juza

Příspěvek od pavel.juza »

jaloviec píše: stř 07. dub 2021 21:21:52
Dneska krátká krupobitice, že za 2-3 minuty tak 2cm souvislá vrstva. Ale kroupy takové měkké, i přes 1cm v průměru - jmenuje se to i nějak odborně, PJ?
IMG_20210407_123919.jpg
No osobně jsem to neviděl, ale podle tvého popisu i podle současného charakteru počasí bych považoval za možné, že to byly sněhové krupky.
Ondřej M.

Příspěvek od Ondřej M. »

Morris Zapp píše: stř 07. dub 2021 15:48:31 A když je v rozvodu studené a teplé rozdílný tlak, tak potom následuje překvapení :lol:
Třeba nejsou blbí a mají tam zpětné ventily :)
zdenek.hudec
Administrátor

Pánové, promiňte, ale jsem zase nějak vedle.

Tomu vtipu rozumím, třetí kohoutek je na "okluzní vodu". Ale proč by měl být v každém přívodu jiný tlak, jak byste toho chtěli dosáhnout? A jaké nepříjemné překvapení v tom případě přijde?
Morris Zapp

Příspěvek od Morris Zapp »

Jak bych toho chtěl dosáhnout nevím, ale když jsem měl tu pochybnou čest pár let bydlet v paneláku, tak v něm to tak bylo.
zdenek.hudec
Administrátor

Ale to prakticky není možné... Krátkodobě snad jen v tom případě, že zrovna velmi mnoho lidí odebírá jednu z obou vod a druhá je bez odběru, ale to je tak nepravděpodobné, že kroutím hlavou. Že by rozvod TUV byl zásobován z jiného zdroje než rozvod SV, tomu prostě nevěřím.
Pavel

Příspěvek od Pavel »

zdenek.hudec píše: čtv 08. dub 2021 7:26:51 Tomu vtipu rozumím, třetí kohoutek je na "okluzní vodu". Ale proč by měl být v každém přívodu jiný tlak, jak byste toho chtěli dosáhnout? A jaké nepříjemné překvapení v tom případě přijde?
V domě, kde bydlí moje tchyně zrovna včera vyvěsili upozornění, ať si všichni, kdo mají termostatické baterie, zkontrolují, že jsou v pořádku zpětné ventily, protože se množí stížnosti, že z rozvodu teplé vody teče studená. Stalo se to i tchyni.
Už jsem zde před drahnou dobou psal, že podle normy by měl být v rozvodu teplé vody nižší tlak než v rozvodu vody studené, aby teplá nemohla vniknout do studené. A tu jsi reagoval, že jsi o tom nikdy neslyšel.
zdenek.hudec
Administrátor

Opravdu jsem o tom nikdy neslyšel*) a ani si neumím představit, jak to prakticky zajistit. Redukčním ventilem na teplé vodě? :o

*) Vyvrátit to nemohu, vnitřní instalace nedělám a neumím.
Slídil

Příspěvek od Slídil »

zdenek.hudec píše: čtv 08. dub 2021 7:26:51 třetí kohoutek je na "okluzní vodu".
Alespoň někdo, děkuji. Navíc je to tak odfláknutá fotomontáž (dělal jsem ji sám), že to snad musí být do očí bijící.
Neberte tak vážně, co sem píšu
Punk is not EET
zdenek.hudec
Administrátor

Ale ne, fotomontáž je na pohled slušná... :thumbup:
Ondřej M.

Příspěvek od Ondřej M. »

zdenek.hudec píše: čtv 08. dub 2021 7:26:51 Pánové, promiňte, ale jsem zase nějak vedle.

Tomu vtipu rozumím, třetí kohoutek je na "okluzní vodu". Ale proč by měl být v každém přívodu jiný tlak, jak byste toho chtěli dosáhnout? A jaké nepříjemné překvapení v tom případě přijde?
To je jednoduché, teplé trubky můžou rychleji zarůstat, a jak pustíte vodu, přijde ke slovu pan Bernoulli. Nebo klidně stačí, že někde po cestě někdo pořádně neotevře kohout a hned na něm máte tlakovou ztrátu, která se projeví nižším tlakem vody na ním, ovšem vždy jen tehdy, když voda teče (o což nám jde).
Ondřej M.

Příspěvek od Ondřej M. »

Pavel píše: čtv 08. dub 2021 8:48:16
zdenek.hudec píše: čtv 08. dub 2021 7:26:51 Tomu vtipu rozumím, třetí kohoutek je na "okluzní vodu". Ale proč by měl být v každém přívodu jiný tlak, jak byste toho chtěli dosáhnout? A jaké nepříjemné překvapení v tom případě přijde?
V domě, kde bydlí moje tchyně zrovna včera vyvěsili upozornění, ať si všichni, kdo mají termostatické baterie, zkontrolují, že jsou v pořádku zpětné ventily, protože se množí stížnosti, že z rozvodu teplé vody teče studená. Stalo se to i tchyni.
Už jsem zde před drahnou dobou psal, že podle normy by měl být v rozvodu teplé vody nižší tlak než v rozvodu vody studené, aby teplá nemohla vniknout do studené. A tu jsi reagoval, že jsi o tom nikdy neslyšel.
A nemají jen vypnutou cirkulaci? To bylo u nás doma za totáče "celkem normální", zřejmě buď věčně nefungovala oběhová čerpadla nebo teplárníci šetřili proud, co já vím, ale mimo odběrovou špičku jsme velmi často museli vodu takových 5 - 10 minut vodu odtáčet, než přitekla teplá. To mě vždycky sralo, napřed tekla studená, pak vlažná, tak jsem tam holt vlezl, a když jsem byl vysprchovanej, tak konečně začla téct teplá :(. Naštěstí tenkrát i teplá voda byla levná, a navíc se rozpočítávala podle počtu osob v bytě.
Odpovědět