Zážitky s naším drahým substrátem

Zde si můžeme povídat o všem, co se týká železnice bez konkrétní lokalizace.

Moderátor: vostrej cenzor

Odpovědět
Drn

Zážitky s naším drahým substrátem

Příspěvek od Drn »

Nevěřili byste, co za idiotismus a naschválismus lze zažít na pouhých dvou poklidnonedělních obratech mezi Ústím Západem a Lysou. Respektive na pouhých dvou vlacích ze čtyř.

1. V Lysé, přesně v čas odjezdu, dávám návěst "výzva strojvedoucího". Vlakvedoucí odpovídá návěstí "souhlas k odjezdu". Když zavírám dveře, všimnu si řevu jdoucího zepředu, cca od WC žst. Lysá (stojíme na opačné straně na Milovickém nástupišti). Kolébavým krokem se odtud šine dáma cca 50 let, ověšená taškami a koňskou ohlávkou (nesla ji na rameni). Dobře tedy, počkám. Než k nám "docválá", dá nám dvě minuty, odjišťuji dveře sysla, ať nemusí dozadu k honekrům. Baba ani nepozdraví, ani nepoděkuje, začne mlátit klouby prstů do tlačítka dveří. Samo i v době, kdy už pípají, vysouvají schůdek a snaží se jí vyhovět. Celkem asi 6x. Samozřejmě zaječel alarm, "na dveřích PP fatální porucha, odstavte je z provozu". Fajn, ale ona dál buší do tlačítka, které již zhaslo, a mektá cosi o bordelu, že nám ani ty dveře nejdou. Posílám ji tedy dozadu a jdu rozchodit dveře, bo odstavit a polepit by je trvalo déle, než na 20 sekund vytáhnout jeden konektor. Pomohlo to.
Bába leze do otevřených dveří asi dalších půl minuty. Vlakvedoucí jí pomáhá. Pak mi vlakoška řekla, že ani ona se od ní nedočkala pozdravu, natož poděkování, že jsme kvůli ní zpozdili vlak o skoro 5 minut.

2. v Ovčárech nastupuje rozjařená tlupa asi 6 nedochůdčat v středoškolském věku. Následně vystupují ve Všetatech. Dále se cestou dozvídám, že jim vlakoška automaticky vyjela skupinovku (nejlevnější varianta). Oni ale trvali na tom, že chtějí každý jízdenku zvlášť, ač všichni jeli do Kojetic, což na začátku také nahlásili. Odmítla to předělat, vyinkasovala něco kolem dvou stovek za všechny, aby se ve Všetatech, když už byli všichni na peroně, dozvěděla od "vůdce skupiny", že je neuvěřitelná kunda. Doslova a do písmene.

3. Polepy: Minuta sekera díky liknavosti vykládky třech cyklounů ve Štětí. Zavírám dveře po výpravě a zaslechnu řev odněkud za skladištěm "Kurváááá, stůůjtéééé, nikam nejezdětéééé!" Tak koukám, až zpoza rampy vyběhne další študákoidní týpek, že jede s náma. Vlakoška na něj "No tak šup, máme zpoždění." On se postaví na schůdky, čímž blokuje dveře a neleze dál. Ona na něj "Nastupte si, ať můžeme odjet!" On volá:"Ještě běží kámoška." Asi po půl minutě se vypotácí na smrt udýchaná kikinka, mikinu táhne prachem za sebou. Vlakoška už je naprdlá: "Kdybychom neměli zpoždění, tak nám můžete tak akorát mávat ze silnice. Příště přijďte včas." On na to: "Voe, my běžíme až z Vrutic, né? Víte jak je to daleko? Si to zkuste!" Z jedné minuty jsou rázem 4.

A myslíte, že alespoň tahle dvojka se "snížila" k poděkování za vstřícnost? Ještě měl chlapeček poznámky, že "na něj průvodčí hovoří tónem, co se mu vůbec nelíbí".

Dnes jsem opět po čase zavzpomínal na ty časy, kdy jsem vozil uhlí, dřevo, strusku a nemusel tohle pozorovat.

Klapky na oči a dál od nich. Já být vlakoš, mušel bych je asi zabit. :twisted: 8-)
"Hlavně se z toho neposrat!"
zdenek.hudec
Administrátor

Re: Zážitky s naším drahým substrátem

Příspěvek od zdenek.hudec »

Moc hezké. A co tě na tom ještě vzrušuje? Máš to ve svém věku zapotřebí? Vodplivni si a jeď dál močálem černým kolem bílých skal. A příště zase napiš nějakou story; člověk aspoň vidí, že v tom není sám... :-(
Vy, blbci, nepřete se spolu, spor uzavřete s noblesou!
A pak ať zapěje vůl volu: "Ach kde ti loňští blbci jsou?" (pfc!)
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Drn píše: automaticky vyjela skupinovku (nejlevnější varianta). Oni ale trvali na tom, že chtějí každý jízdenku zvlášť, ač všichni jeli do Kojetic, což na začátku také nahlásili. Odmítla to předělat

A proč to odmítla předělat ? Netuším, jaký k tomu měli důvod *), ale někdy substrát ani netuší, že existuje něco jako skupinová jízdenka, a že po větě alá "všichni jedeme do Kojetic" jí obdrží. Takže příště je lepší se ujistit "takže vám dám dohromady jednu jízdenku ?".

Mě třeba taky všude nabízej zpáteční jízdenky, jako kdyby to bylo kdovíjaký terno, ale já na pětiprocentní zpáteční slevu prdím, tu si vetkněte za klobouk, protože párkrát už se ukázalo, že můžu jet zpátky jinak, než jsem jel tam (např. že mě někdo vezme IGK).

*) Třeba tu jízdenku měl někdo předložit podezíravým rodičům a chtěl se vyhnout odpovědi na zbytečnou otázku "a kdo všechno jel s tebou ?". Prostě, co my můžeme vědět ! (Čímž nijak neobhajuju užitý slovník a způsoby.)
Neberte tak vážně, co sem píšu
Punk is not EET
Drn

Příspěvek od Drn »

zdenek.hudec píše:Moc hezké. A co tě na tom ještě vzrušuje? Máš to ve svém věku zapotřebí? Vodplivni si a jeď dál močálem černým kolem bílých skal. A příště zase napiš nějakou story; člověk aspoň vidí, že v tom není sám... :-(

Zdenku, taky si říkám. Ale někdy když se to navrství, tak to prostě přeteče. A to ještě, zaplaťKarelGott, nemusím tohle s nimi řešit, snad krom případu té báby.

Slídile, vlakvedoucí je povinna nabídnout cestujícímu nejvýhodnější nabídku. Tak je instruována. A oni prvotně proti tomu nic nenamítali. Až po té, co ji začla vyjíždět. A nevěřím, že netušíš, proč ti ZMRDI chtěli mezi Ovčárama a Všetaty každý vyjet extra lupen. Prostě snaha co nejvíce zdržet. Podívej se na jízdní dobu (vedlejší "stanice"). K tomu by pak jistě začla další etapa "nemám drobný". Což známe už dávno a dokonce jsem to tu psal. Že si to nevymýšlím potvrzuje jasně to závěrečné "rozloučení". Prostě se sebou nenechala vyjebat, což je nasralo.

Ty to možná vědět nemůžeš, ale já a hlavně vlakoši ano. To jsou stovky a stovky podobných příběhů za rok. Podobných jak vejce vejci. Základní motiv ... JET CO NEJLEVNĚJI, nebo lépe ZADARA. A nehrajou tyto hry s personálem jen blbé děti. Ale přečasto i dospělí, co to na první pohled nemají zapotřebí. Dokonce i někteří exoti dojíždějící do/z Řeže. Vůbec, kolem Prahy, tam je opravdová džungle plná podobných ksindlů.
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Aha, to jsem fakt netušil. Ok, beru zpět.
Punk is not EET
Drn

Příspěvek od Drn »

Poslední dobou se řeší čím dál tím víc případů s krádežemi součástí interiéru vozů. Často těch nedávno uvedených do provozu.

Např. taková nerezová mřížka výdechu ventilace na WC u Sysla byla cestujícími "evakuována" tolikanásobně, že prostě tento díl ve skladu došel. Dílna v Děčíně to tedy vyřešila takto .....

mrizka.jpg
mrizka.jpg (96.56 KiB) Zobrazeno 2919 x

Nerezové "kohoutky"

kohoutek.jpg
kohoutek.jpg (21.47 KiB) Zobrazeno 2919 x

umyvadel na Syslech a hlavně Panterech mizí soustavně také. Děčínská dílna je po vyčerpání skladových zásob (obvykle tak 3-5 ks od podobných drobotin na celou PJ a řadu, což je u Panterů pro 14 WC a 8 Syslů pro 8 WC) je začla vytáčet ze silonu, aby ten hayzel byl plně funkční. A přišel brutální řev od DÚK. Trvají na původním materiálu. A ono to vážně leze do peněz, bo jde o malosériovku.

Nerezová madla u WC pro tělesně postižené po zkušenostech z Elefantů už raději dělají z obyčejné oceli stříknuté plastem. Ta tolik nelákají.

Někdy fakt člověk nechápe, co jsme to za pronárod, co si ničeho neváží. Pravidelně vykrádané zásoby toaleťáku specileně mezi Kralupy a Prahou jsem tu už zmiňoval před mou pauzou.
pavel.juza

Příspěvek od pavel.juza »

Drn píše: Základní motiv ... JET CO NEJLEVNĚJI, nebo lépe ZADARA. A nehrajou tyto hry s personálem jen blbé děti. Ale přečasto i dospělí, co to na první pohled nemají zapotřebí.

Jojo, jsou tací.
Slyšel jsem o jedné paní, která občas jezdí se svým psem jezdí z některých zastávek v Ústí nad Labem do Povrlů. (A zpátky). Asi má průkazku MHD pro Ústí nad Labem, která jí v tarifní zóně 101 platí i pro vlaky, a tak si kupuje vlakovou jízdenku až z Mojžíře. Což je samozřejmě v pořádku. Jenže ona jízdenku až z Mojžíře vyžaduje i pro svého psa. V tarifu MHD Ústí nad Labem se sice píše, že držitel nepřenosné časové jízdenky DP s platností aspoň 30 dní platí i pro bezplatnou přepravu zavazadla nebo psa, ale výslovně se tam uvádí, že POUZE na linkách MHD. Ve vlaku tedy paní na bezplatnou přepravu psa s touto průkazkou ani v rámci tarifní zóny 101 nárok nemá. Svého psa tedy ze zastávek v Ústí nad Labem až do Mojžíře převáží v podstatě načerno.
Nejlepší ovšem je, že jízdenka pro psa z Mojžíře do Povrlů i z Ústí nad Labem do Povrlů stojí stejně, takže paní tou svou buzerací pokladních stejně neušetří ani korunu.
Drn

Příspěvek od Drn »

pavel.juza píše:
Drn píše: Základní motiv ... JET CO NEJLEVNĚJI, nebo lépe ZADARA. A nehrajou tyto hry s personálem jen blbé děti. Ale přečasto i dospělí, co to na první pohled nemají zapotřebí.

Jojo, jsou tací.
Slyšel jsem o jedné paní, která občas jezdí se svým psem jezdí z některých zastávek v Ústí nad Labem do Povrlů. (A zpátky). Asi má průkazku MHD pro Ústí nad Labem, která jí v tarifní zóně 101 platí i pro vlaky, a tak si kupuje vlakovou jízdenku až z Mojžíře. Což je samozřejmě v pořádku. Jenže ona jízdenku až z Mojžíře vyžaduje i pro svého psa. V tarifu MHD Ústí nad Labem se sice píše, že držitel nepřenosné časové jízdenky DP s platností aspoň 30 dní platí i pro bezplatnou přepravu zavazadla nebo psa, ale výslovně se tam uvádí, že POUZE na linkách MHD. Ve vlaku tedy paní na bezplatnou přepravu psa s touto průkazkou ani v rámci tarifní zóny 101 nárok nemá. Svého psa tedy ze zastávek v Ústí nad Labem až do Mojžíře převáží v podstatě načerno.
Nejlepší ovšem je, že jízdenka pro psa z Mojžíře do Povrlů i z Ústí nad Labem do Povrlů stojí stejně, takže paní tou svou buzerací pokladních stejně neušetří ani korunu.

Třeba to dělá jen pro dobrej pocit, ne pro prachy.
Morris Zapp

Příspěvek od Morris Zapp »

No jo, no: jakej národ, takovej substrát vozí "národní" dopravce...

Chcete podnikat v sociálních službách pro chudé - no tak musíte s nima umět vycházet. V interiéru nesmí být odmontovatelné věci. Fakt nechápu, že se to vaši lidi za ty desítky let zkušeností nenaučili a nechají si od výrobců cpát substrátem rozebiratelná vozidla...

Nebo to čudlítko na syslovi: ano, dáma byla, podle toho, co popisuješ, výstavní píča - ale to furt ještě není omluvou pro ovládání dveří, které nefunguje intuitivně. A už vůbec ne pro ovládání dveří, které dokáže substrát nesprávnou obsluhou uvést do stavu fatální poruchy..!
Drn

Příspěvek od Drn »

Morris Zapp píše:No jo, no: jakej národ, takovej substrát vozí "národní" dopravce...

Chcete podnikat v sociálních službách pro chudé - no tak musíte s nima umět vycházet. V interiéru nesmí být odmontovatelné věci. Fakt nechápu, že se to vaši lidi za ty desítky let zkušeností nenaučili a nechají si od výrobců cpát substrátem rozebiratelná vozidla...

Nebo to čudlítko na syslovi: ano, dáma byla, podle toho, co popisuješ, výstavní píča - ale to furt ještě není omluvou pro ovládání dveří, které nefunguje intuitivně. A už vůbec ne pro ovládání dveří, které dokáže substrát nesprávnou obsluhou uvést do stavu fatální poruchy..!

Ano. Nic jinýho jsem od tebe ani nečekal. Můžeme si za to vlastně sami. :-D

Mmch., ty sockoidní služby tu snad zavádějí umatlaní lowcosťáci, nebo ne? ;-)
Naposledy upravil(a) Drn dne ned 26. bře 2017 21:08:36, celkem upraveno 1 x.
Morris Zapp

Příspěvek od Morris Zapp »

Nebo snad někdo jiný..?
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Morris Zapp píše:nechápu, že se to vaši lidi za ty desítky let zkušeností nenaučili a nechají si od výrobců cpát substrátem rozebiratelná vozidla...

Přesně. Když vidím interiérová tlačítka vnějších dveři u ešusu ...

Jestli to furt nechápete, zkuste se poradit s někým z výtahářské branže.
Punk is not EET
Ivan

Příspěvek od Ivan »

Slídil píše: ... zkuste se poradit s někým z výtahářské branže.

Sysle nejezdí svisle :-D :-D
Nemám důvod nenazývat věci (květiny, lidi, města, moře, kuřata, stavení...) jejich pravými jmény.
Drn

Příspěvek od Drn »

Slídil píše:Přesně. Když vidím interiérová tlačítka vnějších dveři u ešusu ...

Trochu mi přijde, že si mne tu někdo plete s vývojářem ze Škody, či Studénky. Co ještě mám zajišťovat v době volna? Utírat jim prdele byste po mně nechtěli?

Zajímavé je, že dojebání dveří cestujícím tímto způsobem jsem zažil dnes na syslu úplně poprvé. Obvykle je servou tím, že se je snaží popohnat silou, totéž u Pantera.

A že se dá obsluhou dojebat i ten výtah, mohu potvrdit osobně. V devadesátkách jsem v rámci samosprávy byl delegován do funkce výtaháře v 13 patrovém věžáku a za cca rok vysvobozoval, nebo řešil seklý výtah snad 8x. A vždy šlo o lidi bydlící v domě, nebo do něj pravidelně docházející. Malej častěji. Velkej byl odolnější.
mikulda

Příspěvek od mikulda »

Drn píše:Baba ani nepozdraví, ani nepoděkuje, začne mlátit klouby prstů do tlačítka dveří. Samo i v době, kdy už pípají, vysouvají schůdek a snaží se jí vyhovět. Celkem asi 6x. Samozřejmě zaječel alarm, "na dveřích PP fatální porucha, odstavte je z provozu".

To jsem nějak nepochopil, ta porucha vyskočila proto, že zmáčkla 6x tlačítko?
Pavel

Příspěvek od Pavel »

Drn...

a) Myslím, že mlaďoši vlakový personál kapku provokovali vždycky a snaha pasažérů, svézt se zadarmo, je stejně stará, jako přepravní systémy. Ostatně už Cicero si povzdechl: O tempora, o mores!
b) Asi před 20 lety jsme psávali do zadávacích dokumentací na automatizační systémy: "Žádná kombinace povelů nesmí způsobit zablokování systému." Poslední dobou už to tam nepíšu; vidím, že to tam budu muset obnovit.
c) Dveře v panteru, syslu apod. fungují tak, jak si je váš chlebodárce objednal; pokud fungují jinak, neměl je převzít.
d) Až do výměny výtahu před 5 lety jsem u nás v domě (7 pater) dělal vypriošťovače výtahu (výrobce Transporta 1984). Za celou tu dobu byl můj zásah nutný 2x, z toho jednou se jednalo o mou tchýni.
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Drn píše:
Slídil píše:Přesně. Když vidím interiérová tlačítka vnějších dveři u ešusu ...

Trochu mi přijde, že si mne tu někdo plete s vývojářem ze Škody, či Studénky. Co ještě mám zajišťovat v době volna? Utírat jim prdele byste po mně nechtěli?

Zajímavé je, že dojebání dveří cestujícím tímto způsobem jsem zažil dnes na syslu úplně poprvé. Obvykle je servou tím, že se je snaží popohnat silou, totéž u Pantera.

A že se dá obsluhou dojebat i ten výtah, mohu potvrdit osobně. V devadesátkách jsem v rámci samosprávy byl delegován do funkce výtaháře v 13 patrovém věžáku a za cca rok vysvobozoval, nebo řešil seklý výtah snad 8x. A vždy šlo o lidi bydlící v domě, nebo do něj pravidelně docházející. Malej častěji. Velkej byl odolnější.

V devadesátkách možná byla debilnost výtahů (oblbnutelnost a rozebiratelnost) obdobná, jako u železničních vozidel. Jenže konstruktéři výtahů se (na rozdíl od vozidlářů) nevymlouvaj na substrát a snažej se to řešit. V tom je ten rozdíl.

Fakt je, že výtaháři nemaj takové "advokáty" :-)
Punk is not EET
Slídil

Příspěvek od Slídil »

Pavel píše:jednou se jednalo o mou tchýni.

A kolik hodin jste jí tam nakonec nechal a co všechno musela slíbit ? :-)
Naposledy upravil(a) Slídil dne pon 27. bře 2017 8:23:06, celkem upraveno 1 x.
Punk is not EET
Pavel

Příspěvek od Pavel »

Fakt je, že výtaháři nemaj takové "advokáty"
Hlavně se výtaháři celosvětově shodli na tom, že tlačítko "5" vás zaveze do 5. patra na kterékoliv straně tohoto rozděleného světla a srovnejte to s tím, co vše se může stát u železničního vozidla po stisknutí zeleného tlačítka poblíž dveří a kolikrát se to ještě za posledních 10 let změnilo.
Pavel

Příspěvek od Pavel »

Slídil píše:A kolik hodin jste jí tam nakonec nechal ? :-)

Já mám svou tchýni rád; zrovna v sobotu mi uvařila skvělý segedín.
Odpovědět